Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Vinhøsten”. Fem figurer af stentøj, dekoreret med brune, grå og blå glasurer. Sign. Kai Nielsen. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, hhv. 51C, 20 H341 1919, 4024 12 og 26 H893 1919. H. 6,5–23,8. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En figur (stående mand med vindrueklase) er en smule ujævn på undersiden og er derfor forsynet med filtpuder.