Helge Christoffersen (f. København 1925, d. 1965)
Figurgruppe af stentøj modelleret i form af mand og kvinde omgivet af grene og blade. Dekoreret med transparent glasur samt polykromt glaserede motiver. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 33,5. B. 30,5. D. ca. 15,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Base med en brændingsrevne. Se venligst detaljefotos.
849670 |