905/​990

Marianne Richter (f. Helsingborg 1916, d. Mölle 2010)

“Josefina gul”. Håndvævet tæppe af uld i “gobeläng” teknik med mønster i gule nuancer. Sign. MR og AB MMF. Formgivet 1955. Udført anden halvdel af 20. årh. hos Märta Måås-Fjetterström AB, Sverige. L. 264. B. 162.

Litteratur: Tyra Lundgren: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, s. 67.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021

Vur­dering

60.000–70.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK