1633/13
Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Udsigt over Gardasøen med middelalderborgen Castello Scaligero ved Malcesine. Usigneret. Dateret Malcesine Juni 1846. Olie på lærred. 27×41.
Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 15. august 2016
Vurdering
Hammerslag