2140/​928

Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)

Lysekrone af sortlakeret støbejern med seks arme til stearinlys, dekoreret med prismer af blåt og klart glas. Udført hos Boda, Sverige. H. 39. Diam 47.

Brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 5. oktober 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK