2140/928
Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)
Lysekrone af sortlakeret støbejern med seks arme til stearinlys, dekoreret med prismer af blåt og klart glas. Udført hos Boda, Sverige. H. 39. Diam 47.
Brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag