2009/​916

Bruce Burdich

“Burdick Group”. Skrivebord med stel af sortmalet og rustfrit stål, top bestående af to indstillelige bordplader af glas, den ene i form af halvcirkel, den anden rektangulær. Skuffemodul af sort plast. Udført hos Herman Miller. H. 74. Halvcirkel: B. 91. L. 60. Rektangulær: B. 90. L. 152.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et stykke velcro mangler.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag