818/​114

F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i marts 2011.

“Parti af den indre Slotsgaard paa Frederiksborg”. Chr. IV og andre samtidige har taget opstilling. Sign. F. C. Lund 1860. Olie på lærred. 66×100.

Udstillet: Charlottenborg 1860 nr. 97.

Malerier, 1. marts 2011

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK