1946/5
Et par franske rokoko armstole af valnøddetræ. Ca. 1760. Broderet betræk 19. årh.s midte. (2)
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Ældre småreparationer. Enkelte spor efter gamle ormeangreb. Desuden almindelige brugs- og alderstegn.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag