1435/1504
Nyrococo centerpiece/kandelaber af forgyldt bronze, rigt støbt med bladværk, firben og fugle samt Bille Brahes våbenskjold. Ti lysarme. 19. årh. H. 72. B. 60. D. 45.
Proveniens: Familien Bille-Brahe, Hvedholm slot.
Den ene fugl løs, enkelte reperationer.
Varia, 28. august 2014
Vurdering
Hammerslag
25 bud