825/​12

Erhvervet af The Metropolitan Museum of Art i New York i november 2011.

“En anden Del af Via Sacra, som her gaaer forbi Romulus og Remus Templet, der nu danner Vestibulen til Kirken St. Cosmus og Damianus”. 1813–1816. Sign. Eckersberg pinx. Olie på lærred. 32×43.

Philip Weilbachs fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier s. 222 under “Prospecter fra Rom og Omegn, malede 1813–1816”.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 192.

Udstillet: Kunstforeningen 1828 nr. 155. Charlottenborg, “Sønderjysk Kunstudstilling”, 1937 nr. 85. Thorvaldsens Museum, “Eckersberg i Rom”, 1983 nr. 20, afb. s. 99.

Litteratur: Peter Michael Hornung og Kasper Monrad, “C. W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, København 2005, s. 143 f.

Proveniens: Fru Seidelin, Roskilde.

Eckersberg skriver i sin dagbog d. 5. januar 1853: “Hos Herr Assessor Collin her til imorges bragt ham 2 Tegninger, nemlig af de Malerier som Kunstforeningen nÿeligen har Kjöbt nemlig af St Cosmo e Damiano og det indre af Koloseet.”

Se katalognummer 13 for tegningen til nærværende maleri, som nævnes i dagbogen.

Udvalgt kunst, 28. november 2011

Vur­dering

3.500.000–4.000.000 DKK

Hammerslag

3.400.000 DKK