1621/​1623

Konsolur af forgyldt bronze, ved urhus romantisk par i have, base støbt med rocailler, bladværk og ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. På stand af mørkbejdset træ. 19. årh.s slutning. H. ekskl. stand 32.

Reparation og krakeleringer på urskive. Støbefejl/hul på mandens stråhat. Pendul medfølger. Optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Sokkel med ridser og mærker.

Varia, 26. maj 2016

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

10 bud

1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
850 DKK
(Autobud) 800 DKK
800 DKK
750 DKK