2445/581
Dansk møbeldesign
Overpolstret tre-personers sofa med svungne sider, betrukket med grønligt møbelstof, ben af bøg. 1940–50'erne. L. 180.
Brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Lettere slitage på betræk.
Vurdering