1403/7
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
“Gade i Abbednæs v. Gaunø”. Sign. H. A. Brendekilde 05. Olie på lærred. 53×68.
Mindre optørringskrakeleringer i de hvide partier. Mindre krakelering.
Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014
Vurdering
Hammerslag