921/​69

I. L. Jensen, efter Georgius Jacobus van Os (f. København 1800, d. sst. 1856)

Broget buket i en græsk vase, ved foden konkylie og muslingeskal på et bord med relief med putti. Usigneret. Olie på træ. 46×35.

Afbildet: Ch.A. Been, "Danmarks malerkunst I, 1902, s. 189. Nærværende maleri og van Os' maleri er afb. s. 27 i nedenfor nævnte bog.

Litteratur: Marie Louise Berner og Mette Thelle, “Blomstermaleren J.L. Jensen”, 2018, s. 26–28 omtales nærværende maleri.

Under I.L. Jensens ophold i Paris i 1822–1823 benyttede han en del af tiden på kopiere blomstermalere på Louvre af bl.a. Jan van Huysum (1682–1749), Gérard van Pandonck (1746–1822) og Jan Frans van Dael (1764–1840) og også nærværende maleri af Georgius Jacobus van Os (1782–1861).

Jensen omtaler, hvorfor han arbejder med de andre blomstermaleres opstillinger: “... Jeg tror jeg har benyttet vinteren på bedste måde med at copiere disse malerier, da jeg dermed har lært meget i henseende til tegningen og effekten.” (“Blomstermaleren J.L. Jensen”, 2018, s. 26).

Nærværende maleri omtales af forfatterne som angiveligt af Jensen, kopi efter Georgius Jacobus van Os, og må være udført i 1823, mens de begge arbejdede på Sèvres. Originalen med titlen “Opstilling med blomster i en græsk vase, allegori på foråret” af van Os er fra 1817. Denne på Rijksmuseum i Amsterdam (inv. nr. SK-A-1105). Vasen på maleriet er en tro gengivelse af en antik vase på Louvre.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 634 del II, 1997 nr. 67, afb. s. 35.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag