2425/23
Louis Vuitton rejsekiste 'trunk', beklædt med monogramcanvas og lister af træ. Indvendigt polstret med lyst stof med bånd og med stor udtagelig bakke. Beslag, hængsler og lås af messing. Påmalet monogram ('PD') på siden. Etikette af papir 'Lille Nord' samt plakette af messing indgraveret med 'Paul Deledicque, Lille'. Ca. 1910–20. H. 56. B. 80. D. 50.
Er købt i Frankrig for ca. 40 år siden.
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. juni 2024
Vurdering
Hammerslag