2420/​2099

Lommeur af 14 kt. guld. Kroneoptræk og ankergang. Kæde af forgyldt metal. Ø 51 mm. Støvkapsel af metal. Vægt uden kæde ca. 87 g. 1900–1910'erne.

Samtidig æske medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Revne på skiven.

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

19 bud

818051 (Autobud) 5.000 DKK
1118966 5.000 DKK
818051 (Autobud) 4.800 DKK
1118966 4.600 DKK
818051 (Autobud) 4.400 DKK
1118966 4.200 DKK
818051 (Autobud) 4.000 DKK
1118966 3.800 DKK
818051 (Autobud) 3.600 DKK
1118966 3.400 DKK
818051 (Autobud) 3.200 DKK
1118966 3.000 DKK
818051 (Autobud) 1.300 DKK
935406 1.250 DKK
818051 (Autobud) 1.200 DKK
935406 1.150 DKK
818051 1.100 DKK
963084 1.050 DKK
1118966 1.000 DKK