2013/664
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikale riller. Dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram. Låg af sterlingsølv med hamret overflade, lågknop af elfenben omgivet af kugler. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1935. Vægt 48 g. H. inkl. låg 11,5.
Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud