1546/​655

Niels Vodder (f. 1892, d. 1982)

Sminkebord med tilhørende spejl af teak, runde, sidemonterede ben. Bordplade ilagt lys blå formika. Front med hhv. en og to skuffer i hver side, ene skuffe med justérbar ruminddeling i ahorn. Spejl i tre sektioner med foldbare sider. Udført ca. 1950erne hos snedkermester Niels Vodder. H. 70,5./140. L. 124. D. 50.

Møblet har lighedstegn med flere af Finn Juhls møbler, bl.a. sølvtøjsskænken vist på Københavns Snedkerlaugs udstilling i 1949, ligesom den lyseblå bordplade er et typisk Finn Juhl karakteristika. Det kan dog ikke dokumentes at møblet skulle være formgivet af Finn Juhl. Det er kendt at Niels Vodder selv formgav og udførte møbler i Finn Juhl'sk stil.

Alders- og brugsrelatet patina herunder ridser, mærker samt afslag i finéren. Skuffe fronter med tegn på fugt, store skuffer noget svære at trække ud. Store spejl med lille skade på ene side.

Moderne kunst og design, 10. november 2015

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
7.000 DKK