2414/864
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“De fire årstider”, m.fl. En samling lertøj bestående af tre figurer i form af kvindefigurer, samt en opsats. Dekoreret med blå glasur på lysegrå bund. Sign. monogram, Danmark, samt hhv. M21, M22, M23 og V53. Dateret hhv. -81, -80, -81 og -82. H. hhv. 33,5, 34,5, 32 og 30. (4)
Almindelig brugs- og alderspatina. Vinter: Hunds forben med reparation. Afslag på skøjte. Opsats: Lille afslag på blad.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud