884/​894
Finn Juhl: “Ægypterstolen”. Sjædent sæt på 12 stole med stel af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. (12)

Be­skriv­el­se

“Ægypterstolen”. Sjædent sæt på 12 stole med stel af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1949. Udført 1968–1969 hos snedkermester Niels Vodder, stemplet. (12)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre i 1969 i forretningen “Den Permanente” i København. Kopi af original faktura medfølger. Stolene hidrører fra samme hjem som katalognr. 895.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1949. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 125.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt design@bruun-rasmussen.dk

Design, 7. marts 2019

Moderne møbler

Kunstner

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Vur­dering

300.000 kr.

Hammerslag

770.000 kr.