Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 4”. Bestiksæt af hamret sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1926, 1927, 1928 og 1929. Vægt eksklusive dele med stål 1863 gr. (51)
Bestående af: 4 hummergafler (L. ca. 18,2) 10 fiskeknive (L. ca. 20,5), 7 store middagsknive (L. ca. 25,3), 7 middagsgafler (L. ca. 20,3), 10 middagsskeer (L. ca. 21), 12 mokkaskeer (L. ca. 9,5), 1 lille kagekniv (L. 20,7).
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Samtlige dele indgraveret “P.S” på bagsiden af skafters øverste del.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
10 bud