2443/913
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 258”. Daybed med stel af eg. Ryg og løs epeda sæde/hynde betrukket med gult uld. Udført hos Getama. Gedsted. L. 205.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag