1438/186
Barok lysekrone af messing, drejet stamme med seks aftagelige lysarme, ophængsarm af smedet bemalet jern medfølger. 17. årh. H. 105. Diam. 41.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 15. september 2014
Vurdering
Hammerslag