2250/756
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal, trekantet afbryder- og fatningshus af sort kunststof. Designet 1967. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 204.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Mellemskærm med buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag