845/​937

Holger Wederkinch (f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959)

“Sokrates”. Sign. Holger Wederkinch 1914; betegnet Støbt Nic. Outzen Schmidt. Grøn patineret bronze med rester af forgyldning i hår og skæg. H. 110. Dia. ca. 90.

Litteratur: Bjørn Nørgård: “Hist hvor vejen slår en bugt ....”, IN: “Cras. Tidsskrift for kunst og kultur”, XLI 1985, geng. s. 79 i billeddokumentation fra kunstnerens atelier. Proveniens: Tidligere opstillet ved havetrappen til kunstnerens villa på Dronning Louises Vej i Charlottenlund. Erhvervet i 1984 af nuværende sælger.

Moderne malerier og skulpturer, 3. december 2013

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK