2439/632
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 2003. Diam. 60.
Serienummer 08040.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En overskærm med hvide pletter fra maling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
1153505 |