Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
Købt af Skagens Museum i september 2018.
“Efter Dagens Møje”. Søstrene Brøndum hviler sig. Sign. A. Ancher 1917. Olie på lærred. 52×64.
Udstillet: Charlottenborg 1918 nr. 889 (tillægget).
Proveniens: Efterkommere af tobaksfabrikant og museumsstifter Heinrich Hirschsprung til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, bøger og breve, 18. september 2018