Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Landskab med et træ. Sign. Sigvard Hansen. Pastel på papir. Lysmål 48×63,5.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.
Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020