1932/​85 Oscar Herschend: Parti fra Raabjerg Mile en solskinsdag. Sign. monogram Raabjerg Mile 82. Olie på lærred. 40×65.

Be­skriv­el­se

Parti fra Raabjerg Mile en solskinsdag. Sign. monogram Raabjerg Mile 82. Olie på lærred. 40×65.

Lærredet er dubleret. Retoucheret.

Ældre malerier og møbler, 5. august 2019

Kunstner

Oscar Herschend (f. Skanderborg 1853, d. sst. 1891)

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

21 bud

8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.