H. A. Brinck (f. Løgstør 1890, d. Roskilde 1958, pseudonym for S. C. Bjulf)
Parti med skovserkoner ved Gl. Strand. Sign. H. Brinck. Olie på lærred. 85×113.
Nærværende billede er af S. C. Bjulf, som i flere tilfælde brugt pseudonymet H. A. Brinck på sine malerier.
Flere reparationer/lap på bagsiden. Lærred bør strammes op. Behov for rensning.
Malerier, 15. december 2010