Peter Rostrup Bøyesen (f. Varde 1882, d. København 1952)
“Detailhandleren”, 1934. Sign. monogram. Udkast til freskodekoration i Nikolaj Kirke. Olie på lærred. 193×182.
Udstillet: Grønningen 1934 kat. nr. 1. Udstillet Kastrupgårdsamlingen og Fåborg Museum 1991–92, kat. nr. 62. Litteratur: Schultz, gengivet s. 43.
Moderne kunst og design, 15. april 2014