2131/​168

Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)

Gammel eg ved Præstø. Usigneret. Betegnet på bagside Thorald Læssøe. Olie på papir. 21×20.

Nålehuller i hjørner. Revner (ca. 3 cm og 1,5 cm) ved højre kant samt papirtab ved nedre og højre kant. Minimale krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK