Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Gammel eg ved Præstø. Usigneret. Betegnet på bagside Thorald Læssøe. Olie på papir. 21×20.
Nålehuller i hjørner. Revner (ca. 3 cm og 1,5 cm) ved højre kant samt papirtab ved nedre og højre kant. Minimale krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021