2045/216
Indisk figur af elfenben i form af tempeldanserinde. 20. årh.s begyndelse. Opsat på base. H. 25/34 cm.
Afslag. Fingre mangler Fremstår med alders- og brugsslitage. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag
42 bud