Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Vase samt kande af stentøj. Vase modelleret med bibelske motiver, kande i form af ansigt. Dekoreret med mørkebrun glasur med rødbrune elementer samt med bjørneglasur. Begge sign. Jais, vase udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. H. 9,8. Kande nummereret 21399. Kgl. P. H. 10,3. (2)
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
14 bud