2043/​779

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Vase samt kande af stentøj. Vase modelleret med bibelske motiver, kande i form af ansigt. Dekoreret med mørkebrun glasur med rødbrune elementer samt med bjørneglasur. Begge sign. Jais, vase udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. H. 9,8. Kande nummereret 21399. Kgl. P. H. 10,3. (2)

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.300 kr.

14 bud

(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.