Foto endnu ikke klar
1514/9009
Strudsefamilie af fajance med bonbonniere i form af strudseæg, dekoreret i farver og med trykt. 20. årh. H. 11,5–17 cm. L. 17–28 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleret, en hårrevne i ægget, med mindre afslag.
Interior, 2. april 2015
Vurdering
Hammerslag