1708/​928

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 40”. To-personers sofa og lænestol med stel af eg, løse hynder, sider og armlæn betrukket med rødt skind. Designet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. Sofa L. 154. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Betræk med enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 21. februar 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK