Andreas Brünniche, tilskrevet (f. Roskilde 1704, d. København 1769)
Portræt af Anne Marie Fabritius Tengnagel f. 1765 Odense, d. 1835. Usigneret, betegnet på bagsiden Brünniche. Olie på lærred. 78,5×63.
Talrige krakeleringer. Større afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
18 bud