2142/661
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Lænestol med stel af riopalisander. Sider, sæde og ryg betrukket med rødt skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Skind med mindre pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud