2009/57
Norsk barok ske af sølv, laf graveret med ejerinitialerne IMS MSD, skaft graveret med hus og blomster. Stemplet med mestermærke for Michel Olsen, Bergen 1676–1699. Senere guardein stempel for Magnus Bessel, Bergen 1740–1744. Vægt 44 g. L. 19 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skaft og laf indridset med senere ejerinitialer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud