2009/​57 Norsk barok ske af sølv. Stemplet med mestermærke for Michel Olsen, Bergen 1676–1699. L. 19 cm.

Be­skriv­el­se

Norsk barok ske af sølv, laf graveret med ejerinitialerne IMS MSD, skaft graveret med hus og blomster. Stemplet med mestermærke for Michel Olsen, Bergen 1676–1699. Senere guardein stempel for Magnus Bessel, Bergen 1740–1744. Vægt 44 g. L. 19 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Skaft og laf indridset med senere ejerinitialer.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.950 kr.

11 bud

1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.