869/​748

Russisk prismekrone af forgyldt messing og bronze med seks svungne lysarme, stamme af slebet glas, behængt med prismer i kæder. Antageligt Moskva, 18. årh.s slutning. H. 120 Diam. 70.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK