1333/711
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Seks stole af mahogni med fransk rørflet i sæde og ryg, løse hynder med patineret rødt skind. Udført hos Botium. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 13. august 2013
Vurdering
Hammerslag