1333/​711

Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)

Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)

“Kongeserien”. Seks stole af mahogni med fransk rørflet i sæde og ryg, løse hynder med patineret rødt skind. Udført hos Botium. (6)

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.

Moderne kunst og design, 13. august 2013

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK