Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Lille cylindrisk vase af blåt uglaseret chamottestentøj med tre udsparede, bladlignende ornamenter. Heraf to indlagt med lys stentøjsmasse. Sign. Salto, 9118, 9115. Kgl. P. H. 7,2. Diam. 6,7.
Proveniens: Vasen har tilhørt museumsdirektør og kunsthistoriker Sigurd Schultz (f. 1894, d. 1980).
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Ene motiv med indlagt lys stentøjsmasse: et par minimale afslag i denne.
849670 |