2014/​8528

Studie af en stående mandlig model set bagfra. Usigneret. Dateret 1832 og nummereret 241 med overstregning. Yderligere betegnet Eckersberg på underliggende papir. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 21×12,5.

Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger og fugtpletter. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

8.500 kr.

15 bud

(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.