902/​1034

Grete Jalk

Et par skalstole af formspændt teak finér. Model PJ 9/1. Formgivet 1963. Udført hos P. Jeppesen, Store Heddinge, stemplet. (2)

Stolene er kun udført i ca. 300 eksemplarer. Litteratur: Charlotte & Peter Fiell: “1000 Chairs”, 1997, gengivet og omtalt s. 380. Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 159. Mobilia nr. 96, juli 1963 og nr. 102–103, Januar-Februar 1964.

Dette værk er en del af vores Tema: Kvindelige kunstnere

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK