Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Posthuset i Sønderho, Fanø”. Usigneret. Betegnet Sønderho. Olie på lærred. 38×43.
Hertil medfølger: P. V. Ørsted, “Julius Exner, en biografisk studie”, København 1903; “Exners Billedbog”, København 1912; et fotografi efter et maleri af Julius Exner i sit atelier; en håndskreven hilsen fra Julius Exner i en æske. (2).
Julius Exner har genbrugt nærværende interiør til “Børn uden for Postkontoret efter Postens ankomst” (62×60), der solgtes på BR auktion 770 nr. 353 i 2007 for 180.000 kr. Dette maleri er dateret 1881.
Talrige små krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 12. november 2012