903/​880

Ingrid Mjörne Michelsen (f. 20. årh.)

Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik, med geometrisk mønster i grå og brune nuancer. Udført og sign. hos IMM, 1960. L. 248. B. 184.

Ingrid Mjörne Michelsen: Svensk tekstildesigner som arbejdede på tekstilfabrikken i Sjuntorp hvor faderen var bestyrer. Søster til Ulla Margareta Littorin (UML) og Barbro Danielson (BMD). Hele søstertrioen gik den kunstneriske vej. Ingrid åbnede eget tekstilværksted i løbet af 1960'erne i Alingsås, hvor hun formgav tæpper og kirketekstiler. Ingrid har desuden tegnet mønstre til Borås Wäfveri AB, herunder “Linje Hemma” i løbet af 1960'erne og 1970'erne.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK