Dansk maler, 19. årh.
Interiør fra Frederik Rohdes arbejdsværelse, ca. 1860. Usigneret. Akvarel på papir. Lysmål 39,5×28.
Guldaldermaleren Frederik Rohde (1816–86) boede på Bülowsvej i København i villaen kaldet Bülowshuset.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020