2449/682
Jens Risom (f. 1916, d. 2016)
Sæt på fire stole af patineret eg. Sæder og rygge udspændte med flettet skind. Udført hos Knoll, 1940erne. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder flertallet ridser og mærker. Skind slidt samt med krakeleringer.
Vurdering