Ole Ring (f. Baldersbrønde 1902, d. Køge 1972)
Frederiksholms Kanal med Sukkerhuset på Christianshavn i baggrunden. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 36×42.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1040, 2010 nr. 1001. samt 189, 1966 nr. 178.
Lærredet er dubleret. Enkelte krakeleringer samt enkelte retoucheringer i øvre hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
15 bud